Main Border Collies
2010     RESULTS

TRIALS RESULTS

9/10/10                        Llanarmon yn Ial
Open AM                   Judge: Wyn Edwards, Ruthin
1. Gwyn Jones, Penmachno, Calderdale Ross, 7pts; 2. John Ellis, Whitchurch, Ladd, 18pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 20pts,
4. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 21pts OLF; 5. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Meg, 21pts; 6. Pennant Williams, Treuddyn, Del, 22pts
Novice
1. Pennant Williams, Treuddyn, Scott, 11pts, 2. Barry Hopwood, Llangollen, Holly, 15pts; 3. Jim Witter, Cheshire, Zac, 19pts;
4. Tony Collins, Nel, 20pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 21pts; Jim Witter, Cheshire, Saul, 22pts:
Open PM                    Judge: John Lightfoot, Llandegla
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 7pts; 2. Gwyn Jones, Penmachno, Calderdale Ross, 10pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 11pts
=4. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 12pts; =4, Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 12pts; 6. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 13pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/9/10                      Dolwyddelan
Open                         Morris Evans
1. J R Griffith, Talysarn, Bob, 4pts; 2. Gwyn Ll Jones, bala, Don, 5pts; 3. medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 6pts;
4. Aled Owen, Corwen, Mac, 6 1/2 pts. OLF; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 6 1/2 pts; 6. Don MacKay, Carmel, Scott, 7pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/9/10                         Pentrefoelas
Open                             Alan Ll Jones, Bala
1. Aled Owen, Corwen, Mac,7 1/2pts; 2. E P Roberts, Padog, Eryri Mac, 10 pts OLf; 3. Tecwyn Evans, Gwalchmai, Shep, 10pts;
4. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 13 pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy,15pts; 6. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 16pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------5/9/10                         Ardudwy
Open                      Judge: Hafgan Pugh
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 2pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 5pts olf; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 5pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 6pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Roy, 7pts; 6. Morris Evans, Pentrefelin, Dyfi, 8pts;
Novice
1. Don MacKay, Carmel, Gem,7pts; 2, Ian Hammond, Nantyr, Queen, 8pts; 3. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 11pts;
4. Idris Thomas, Dolgellau, Guto,13pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5/9/10
                         Bugeiliaid Nant Conwy
Open AM                       Judge: Ieuan Jones, Padog
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 4pts; 2. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 5pts; 3. Alan, Ll Jones, Bala, Cassie, 6pts;
4. Don MacKay, Carmel, Scott, 7pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 8pts; 6. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 10pts:
Open PM                      Judge, WO Davies, Tynygroes
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 4.5pts; 2. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 5pts; 3. Claire Burson, USA, Ladd, 6.5pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 7pts; 5. Gwyn Jones, Penmachno, Nell, 8pts; 6. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 8pts;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4/9/10                        Llanarmon DC
Open                              Judge: Claire Burson, USA
1. Gethin Jones, Llanarmon DC, Eira, 22pts; 2. Hans Jurgen Werbke, Germany, Jill, 24pts; 3. Morris Evans, Pentrefelin, Dyfi, 26pts;
4. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Zac, 28pts; 5. Hamer Jones, Llanfechain, Meg, 35pts olf; 6. Cyril Roberts, Llanwddyn, Tweed, 35pts:
Novice
1. Ian Hammond, Nantyr, Queen, 37pts; 2. Cyril Roberts, Llanwddyn, Pandt Glen, 39pts; 3. Jim Witter, Lancs, Saul, 40pts;
4. Austin Bennett, Asterton, Jan, 42pts; 5. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 45pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4/9/10                             Llandderfel
Open                              Judge: Eryl P Roberts
1. Don MacKay, Carmel, Gwen, 13pts; 2. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 16pts olf; 3. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 16pts;
4. Idris Thomas, Dolgellau, Sian, 21pts; 5. Cyril Humphries, Pennal, Jill, 22pts; 6. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 23pts:
Novice
1. Don MacKay, Carmel, Jem, 21pts olf; 2. Glyn Edwards, Llantysilio, 21pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 24pts;
4. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 27; 5. R E Roberts, Marli, Jan, 30pts; 6. J R Griffith, Talysarn, Bob, 30pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4/9/10                            Llangynog
Open                             Judge:
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 6pts; 2. Huw Francis, Llanfyllin, Moss, 7pts; 3. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 12pts;
4. Cyril Humphreys, Pennal, Jill, 13pts; 5. Pennant Williams, Treuddyn, Dale, 18pts; 6. Steve Garbett, Market Drayton, Cap, 21pts:
Novice
1. A O Jones, Bill, 12pts; 2.Cyril Humphreys, Pennal, Roy, 13pts; 3. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Lad, 15pts;
4. Brynley Williams, Ysceifiog, Charlie, 16pts; 5. Morris Evans, Pentrefelin, Fan, 21pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------30/8/10                        Pistyll Rhaeadr
Open                           Judge: Tecwyn Williams
1. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 3.5pts; 2. Alan Ll Jones, Bala, Non, 4pts; 3. Hamer Jones, Llanfechain, Jack, 5pts;
4. Gwyn Lightfoot, Llandelgla, Meg, 5.5pts; 5. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 6pts; 6. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 7pts olf:
Novice
1. Hamer Jones, Llanfechain, Jan, 5pts; 2. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 6pts; 3. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 7pts;
4. Alun L Jones, Selattyn, Kate, 16pts; 5. Huw Francis, Llanfyllyn, Jim, 19pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30/8/10                         Llanwddyn
Open                             Judge: Gus Dermody
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 10pts; 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Non, 11pts; 3. Sue Main, Bala, Lace, 12pts;
4. Bryn Davies, Bryneglwys, Moss, 87pts; 5. Harcourt lloyd, Trefeglwys, Jess, 86pts; 6. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 86pts
Novice
John Lightfoot, llandegla, Jan, 87pts; 2. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 79pts; 3. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Lad, 72 pts olf; 
4. Elgan Jones, Llanarmon, DC, Sam, 72pts; 5. Bryn Davies, Bryneglwys, Roy, 72pts; 6. Elin Pyrs, Padog, Eryri Taran, 70pts 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30/8/10                          Llansilin
Open                              Judge: Ian Hammond, Nantyr
1. John Lightfoot, Llandegla, Taff, 6pts; 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 10pts; 3. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Don, 12pts;
4. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 13pts olf; 5. Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 13pts; 6. E Wyn Edwards, Ruthin, Magi,14pts
Novice
1. Glyn Edwards, Llantysilio, Mag, 10pts; 2. Gwyn Lightfoot, llandegla, Mari, 15pts; Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 17pts;
4. Brynley Williams, Ysceifiog, Charlie, 19pts olf, 5. Geraldine Clarke, Alfreton, Floss, 19pts; 6. Glyn L Jones, Llanarmon DC Tess, 20pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------28/8/10                           Dolmelynllyn
Open                            Dan Jarman, Talyllyn
1. Cyril Humphreys, Pennal, Jill, 6pts; 2. Glyn Edwards, llantysilio, Ffan, 11pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 12pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 13pts; 5. Aled Jarman, Llanbrynmair, Gwen, 15pts; 6. Don MacKay, Carmel, Scott, 16pts:
Novice
1.Glyn Edwards, Llantysilio, 8pts; 2. Norman Green, 9pts; 3. Glyn Edwards, 14pts;
4. Dylan Jones, Trefriw, 19pts; 5. Dylan Davies, Porthmadoc, 21pts; J R Jones, Garndolbenmaen, 22pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/8/10                                    Betws Garmon
Open
                                   Judge: Eric Williams,                 
1. J R Griffith, Talysarn, Roy, 10pts; 2. Don MacKay, Carmel, Scott, 13pts; 3. J R Griffith, Talysarn, Bob, 15pts,
4.Huw Pritchard, Pentrefelin,Bet, 18pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 6. Donald Pritchard, Llanrug, Bess,
Novice
1. JR Griffith, Talysarn, Bob, 9pts, 2. Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, 19pts, 3. Huw Pritchard, Pentrefelin, Bet, 21pts
4. Don MacKay, Carmel,Gem, 22pt
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/8/10                                 Llangwm
Open                                Judge: Gareth W Jones
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 7pts; 2. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 11pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 14pts;
4. Aled Owen, Corwen, Roy, 15pts olf; 5. Glyn Edwards, Llantysilio, Ffan, 15pts; 6. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 17pts:
Novice
1. Gwyn Ll Jones, Bala, Don, 18pts; 2. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 19pts olf; 3. Hafagan Puw, Tal y Bont, Gypsy, 19pts;
4. Aled Jarman, Llanbrynmair, Don, 20pts; 5. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 23pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/8/10                                Penybontfawr
Open                              Judge: Stan Morgan, Penybontfawr
1. Alan Ll Jones, Bala, Non, 1pt; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 4pts; 3. Keith Jones, Rhosesmor, Nan, 5pts;
4. Jim Dyson, Llanfyllin, Jim, 7pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts; 6. Goronwy Edwards, Llanrhaeadr YM, Sam, 15pts
Novice
1. Gwyn Ll Jones, Bala, Don, 3pts; 2. Steve Garbett, Market Drayton, Meg, 10pts; 3. Eilir Roberts, Pentrefoelas, Scott, 14pts;
4. Henry Hughes, Llwydiarth, Nap, 21pts:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
28/8/10                                Dinas Mawddwy
Open

1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 6pts; 2. Elin Pyrs, Padog, Taran, 11pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan. 13pts;
4.Eryl P Roberts, Padog, Mona, 14pts; 5. Henry Hughes, Llwydiarth, Spot,19pts; 6. Cyril Humphreys, Pennal, Jill, 20pts:
Novice
1. Henry Hughes, llwydiarth, Nap, 11pts; 2. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 12pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Mona, 14pts;
4. Don MacKay, Carmel, Gem, 20pts
Under 25...........1. Elin Pyrs, Padog, Taran; Esyllt Smith
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27&28/8/10               Ceiriog Valley
Open Qualifier Talygarth               Judge: Emrys Lewis, Abergele
1. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 6pts; 2. Huw Francis, Llanfyllin, Moss, 8pts; 3. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 11pts;
4. Glyn Jones, Llanarmon DC, Don, 12pts; 5. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Pat, 13pts; 6. E Wyn Edwards, Ruthin, Cap, 14pts;
7. Hamer Jones, Llanfechain, Jan, 15pts; 8. John Harvey, Leek,  , 16pts:
Open Qualifier Tyn y Groes
Open                     Judge: Arthur Roberts, Pentrefoelas,
1. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 5.5pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Zac, 6pts; 3. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg, 7pts;
4.Gwyn Lightfppt, Llandegla, Meg, 9.5pts; 5. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 11pts; 6. 12.5pts 
Open Final:
1. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Zac, 16pts; 2. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Meg, 17pts; 3, E Wyn Edwards, Ruthin, Cap, 18pts;
4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 20pts; 5. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn,21pts
Novice
1. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 6pts, 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 7pts; 3. Kevin Dodd, Malpas, Bill. 9pts;
4. Ian Hammond, Nantyr, Queen, 12pts; 5. David Williams, Abermule, Tim, 13pts olf; 6. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 13pts.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25/8/10                    Tan y Waen
Open Qualifier                        Judge: Gwyn Jones, Penmachno
1. Aled Owen, Corwen, Roy, 10pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Ffan, 15pts; 3. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Zac, 17pts;
4. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 18pts; 5. Hans Jurgen Werbke, Germany, Jill, 19pts; 6. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 20pts olf
Final
1. J R Griffith, Talysarn, Ffan, 28pts; 2. Aled Owen, Corwen, Roy, 31pts; 3. Hans Jurgen Werbke, Germany, 45pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 49pts; 5. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 51pts; 6. Glyn L Jones, Llanarmon DC Zac, R
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 24/8/10                            Beddgelert
Open                        Judge:
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 5pts; 2. John Lightfoot, Llandegla, Taff, 5.5ptsolf; 3. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 5.5pts;
4. Huw Owen. Caergeiliog, Roy, 6pts; 5. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 6.5pts; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Nim,7pts;
Novice
1.Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 5pts; 2. Don MacKay, Carmel, Gem, 7pts; 3. Cyril Humphries, Pennal, Roy, 11pts;
4. J R Griffith, Talysarn, Bob, 17pts; 5. A Ll Owen,  Soe, 18:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24/8/10                                Llanllyfni
Open                       Judge: Hilary Wilde, Moelfre
1. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 15pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Ffan, 16pts, 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 17ptsOLF;
4. Eryl P Roberts, Padog, Mac, 17pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Roy, 18pts OLF; 6. Hefin Evans, Talybont, Mirk, 18pts
Novice
J R Griffith, Talysarn, Bob, 12pts; 2. Ouisal Belghetti, Holland, Spot, 15pts; 3. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 16pts; 
4. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 17pts; 5. Rheon Owen, Clynnog, Ben, 21pts; 6. J R Jones, Garndolbenmaen, Sweep, 22pts
YFC Young Handler: Elin Pyrs, Padog, Taran
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------21&22/8/10                                   Nant Peris
1. Donald Pritchard, Llanrug, Bess, 22pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Glen, 23pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 24pts
4. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Jess, 26pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 27pts; 6. Idris Thomas, Dolgellau, Sian, 28pts:
Novice                         Judge: Donna Jones, Amlwch
1. Carl Davies, Blaenau Ffestiniog, Gill, 21pts: 2. Geraldine Clarke, Alfreton, Floss, 22pts; 3. Don MacKay, Carmel, Gem, 24pts:
4. A LL Owen, Penygroes, Soe, 27pts; 5. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 29pts:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21&22/8/10                   North Wales Championship
Qulaifying field 1            Judge: Emrys Lewis, Abergele
1. Bryn Davies, Bryneglwys, Moss, 8pts; 2. Don Mackay, Carmel, Scott, 12pts; 3,Aled Owen, Corwen, Roy, 13pts olf;
4. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 13pts; 5. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 16pts; 6. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black, 17pts olf;
7. Morris Evans, Pentrefelin, Dyfi, 17pts; 8. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 18pts:
Qualifying field 2               Judge: Hefin W Jones, Dolgellau
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 7pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 12pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 13pts;
=4. Aled owen, Corwen, mac, 18pts olf; =4 Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 18pts olf; 6. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 18pts;
7. J R Griffith, Talysarn, Ffan, 10pts olf; 8. John Lightfoot, Llandegla, Taff, 19pts:
Double Fetch Final
1. Bryn Davies, Bryneglwys, Moss; 24pts; 2. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black: 29pts; 3. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 32pts;
4. J R Griffith, Talysarn,  Ffan, 34pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 35pts; 6. Aled Owen, Corwen, Mac, 45pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21/8/10                               Llanuwchllyn
Open                              Judge:Idris Thomas, Dolgellau
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 9pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 9pts OLF; 3. Iolo Jones, Llanfihangel GM, Bill, 9pts;
4. Aled Owen, Corwen, Roy, 10pts; 5. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 10.5pts; Hefin Evans, Talybont, Mirk, 11pts:
Novice
1. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 11pts; 2. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 12pts; 3. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 14pts;
4. Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 15pts OLF; 5. Ken Owen, Talybont, Fly, 15pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21/8/10                               Llansannan
Open
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 15pts; 2. Huw Francis, Llanfyllyn, Moss, 16pts; 3. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 16.5pts;
4. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 17pts; 5.Morris Evans, Pentrefelin, Dyfi, 17.5pts; 6. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 18pts
Novice
1. Elgan Jones, Llanarmon DC, Sam, 16pts OLF; 2. E Jones, Gwytherin, Kirk, 16pts; 3. Brynley Williams, Ysceifiog, Charlie, 19pts;
4. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 23pts; 5. R E Roberts, Marli, Jan, 25pts; 6. John R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 25.5pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18/810                               Bro Ffestiniog
Open                              Judge: John R Jones, Garndolbenmaen
Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 12pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 15pts olf; 3. Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 15pts
4. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 16pts; 5. Glyn Edwards, Llantysilio, Roy, 19pts; 6. Gwyn Ll Jones, bala, Moss, 19.5pts:
Novice
1. Don MacKay, Carmel, Gem, 15pts; 2. Louise Corrigan, Anglesey; Flei, 21pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 16pts;
4. Rikki Anderson, Denmark, Jik, 28pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18/8/10                             Dolgellau
Open                                  Judge: Aled Owen, Corwen
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 3pts; 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Magi, 5pts; 3. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 6pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 7pts; 5. Hefin Evans, Llanbedr, Mirk, 8pts; 6. Don Mackay, Carmel, Scott, 9pts.
Novice
1. Eilir Roberts, Pentrefoelas, Spot,8pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Jill, 9 pts; 3. Don Mackay, Carmel, Jen, 10pts;
4. Glyn Edwards, Llantysilio, Roy, 12pts; 5. Morris Evans, Dyfi, 15pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16&17/8/10                        Vivod
Open Vivod                        Judge:  Emrys Lewis, Abergele
1.Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 3pts; 2. Hugh Owen, Caergeiliog, Roy, 6pts olf; 3, Glyn L Jones, Llanarmon DC, 6pts olf;
4. Karin Haker, Llandrindod Wells, Rob, 6pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 7pts; 6. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 8pts:
Open Eirianallt                Judge: Elgar Hughes, Glynceiriog
1. Pennant Williams, Treuddyn, Dale, 6pts; 2. Alun L Jones, Selatty, Rob, 7pts; 3. Bryn Davies, Bryneglwys, Moss, 8pts;
4. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 11pts; 5. Paul Thomkins, Llandrindod Wells, Mac, 12pts; 6. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 13pts
Final
1. Alun L Jones, Selattyn, Rob, 9pts; 2. Bryn Davies, Bryneglwys, Moss, 10pts: 3. Bryn Davies, Bryneglwys, Tam, 12pts;
4. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 13pts; 5. Karin Haker, Llandrindod, Rob, 14pts; 6. Glyn L Jones, Llanarmon DC. Don, 15pts.
Novice:
1. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 7.5pts; 2. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 12pts; 3. Ouisal Belghetti, Holland, Spot:
4. John R Jones, Garndolbenmaen, Sweep, 16pts; 5. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Morus, 17pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/8/10                               Llanrhaeadr YM
Open
1. Glyn Edwards, Llantysilio, Ffan. 7pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 12pts; 3. Henry Hughes, Llwydiath, Spot, 12.5pts;
4, Vic morris, Clun, Patch, 14pts; 5; Goronwy Edwards, Llanrhaeadr YM, Sam, 16pts olf; 6. P Neilson, Sweden, 16pts:
Novice
1. John R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 19pts; 2. Hafgan Pugh, Llanbedr, Gypsy, 22pts; 3. Jim Witter, Lancs, Saul, 23pts;
4. Elgan Jones, Llanarmon DC. Sam, 25pts; 5. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 29pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/8/10                                  Llanfyllyn
Open                                   Judge: Gareth Jones, Penybontfawr

1. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg, 18pts; 2. Rowland Fernyhough, Aberbechan, Ben, 23pts; 3. Henry Hughes, Llwydiarth, Spot, 24pts;
4. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 25pts; 5. Brynley Williams, Ysgeifiog, Charlie, 26pts; 6. Elgan, Jones, Llanarmon D C, Sam, 27pts
Novice
1. Leslie Jones, Minsterley, Thomas, 13pts; 2. Glyn Edwards, Llantysilio, Roy, 17pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 18pts;
4. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 21pts; 5. Austin Bennett, Asterton, Jan, 26olf; 6. Ouisal Belghetti, Holland, Spot, 26pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------11/8/10                                       Llanbrynmair
Open                                       Judge: Huw Francis, Llanfyllin

1. Aled Owen, Corwen, Mac,10pts; 2. Pasqual Bourdon, France, Vickie, 19pts; 3. Dan Jarman, Tal y LLyn, Jan, 21pts olf;
4. Jeff Evans, Swyddffynnon, Jill, 21pts; 5. Don MacKay, Carmel, Gwen, 24pts; 6. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Jess, 26pts
Novice
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 21pts; 2. Ch Raud, Jenny, 23pts; 3. Hamer Jones, Llanfechain, Jen, 25pts;
4. Don MacKay, Carmel, Gwen, 26pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/8/10                               Machynlleth
Open
1. Aled Owen, Corwen, Roy,10pts; 2. Aled Owen, Corwen, Mac, 11pts; 3. Pasqual Bourdon, France, Smile, 12pts;
 4. I B Jones, Capel Bangor, Joe, 14pts; 5. Martha Morgan, Tregaron, Becks, 16pts; 6. Austin Bennett, Asterton, Sam, 18pts:
Novice
1. Ouisal Belghetti, Holland, 13pts; 2. Dai Price, Cemaes Rd, Nel, 18pts; 3. John Jones, Garndolbenmaen, Sali;
4. I B Jones, Capel Bangor, Will, 18.5pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7/8/10                                Llanfaircaereinion
Open                                Judge:  John Ellis, Whitchurch
1. Pasqual Bourdon, France, Vicky, 11pts; 2. Meirion Williams, Welshpool, Bella, 16pts; 3. Pasqual, Bourdon, France, Smile, 22pts;
4. Aurwen Price, Builth Wells, Lyn, 23pts; 5.Gorgio Pinto, Italy, Billy, 27pts olf; 6. Pauline Thomas, Longnor, Joe, 27pts:
Novice
1. Meirion Williams, Welshpool. Lucy, 21pts; 2. Cyril Humphries, Pennal, Roy, 28pts; 3. Jim Witter, Lancs, Seul, 30pts olf;
4. Henry Hughes, Llwydiarth, 30pts; 5. Hamer Jones, Llanfechain, Jan, 31pts; 6. Mike Evans, Trefeglwys, Bruno,37pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7/8/10                                Pontllyfni
Open                               Judge: Eric Williams, Bethesda
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 3pts; 2. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 3.5pts; 3. Hefin Evans, Bermo, Sarnfaen Mirk, 4pts;
4. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 4.5pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 5pts; 6. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 5.5 pts:
Novice
1. John Lightfoot, Llandegla, Nell, 4pts; 2. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 6pts; 3. Donald Pritchard, Llanrug, Moss, 7pts; 4. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 9pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------31/7/10                          Bryn Eglwys
Open                                 Judge: Alun L Jones, Selattyn
1. Aled Owen, Corwen, Roy, 4pts;  2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 5pts; 3. Gethin Jones, Llanarmon DC.,  Jess, 6pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 6.5 pts olf; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 6.5pts; 6. Eirian Morgan, Aberystwyth, Fed, 7pts:
Novice                              Judge: John Ellis, Whitchurch
1. Cyril Humphreys, Pennal, Roy, 5pts; 2. Don MacKay, Carmel, Jem, 6pts; 3. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 10pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Scott, 12pts OLF; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 12pts; 6. Geraldine Clark, Floss, 14pts:
Class lll
1. John Lightfoot, Llandegla, Nell, 17pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Nip, 18pts; 3. Elwyn Griffith, Waenfawr, Nell 21pts:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/7/10                              Rhes y Cae
Open                                      Judge: Don MacKay, Carmel
1. Aled Owen, Corwen, Mac, 11pts; 2. Alan Ll Jones, Bala, Non, 13pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 16pts;
4. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 17 pts OLF; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 17pts OLF; 6. Elgan Jones, Llanarmon DC, Sam, 17pts OLF
7. Alan Ll Jones, Bala, Cassie, 17pts:
Novice                                  Judge: Alec Hooson, Caergwrle
1. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 4 pts olf; 2. John R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 4pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 5pts olf;
4. Morris Evans, Pentrefelin, Ffan, 5pts; 5. Cyril Humphreys, Pennal, Roy, 6.5 pts:
Class lll
1. John Whiteley, Rhosesmor, Lyn, 9.5pts; 2. John Whiteley, Rhosesmor, Gwen, 10.5 pts; 3. Barry Hopwood, Tam, 13pts;
4. Ben Williams, Ysceifiog, Queen, 21pts:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/7/10                              Aberdaron
Open                                        Judge: Don Jones, Bala
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 9 pts; 2. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Cap, 11pts; 3. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 11.5pts
4. E Wyn Edwards, Ruthin, Cap, 12pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 13pts; 6.
Novice
1. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 10pts; 2. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 11pts; 3. Eilir Roberts, Pentrefoelas, Scott, 14pts;
4. Arwel Owen, Soe, 26pts;
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26&27/7/10               Cymdeithas Bugeiliaid Uwchaled
Open Session 1                    Judge: Gwynfor Owen, Llanerchymedd
1. Nigel Watkins, Llangadog, Jody, 14pts; 2. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 16pts; 3. R Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Nan, 19 pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 24pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Fan, 28pts olf; 6. Paul Tomkins, Llandrindod, Peg, 28pts.
Open Session 2
1. J R Griffith, Talysarn, Roy, 11pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Don, 12pts; 3. Emrys Lewis, Abergele, Craig, 18pts olf;
4.Nigel Watkins, Llangadog, Floss, 18pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 19pts; 6. Gethin Jones, Llanarmon DC, Eira, 21pts
Open Session 3
1. Aled Owen, Corwen, Roy, 10pts; 2. John Ellis, Whitchurch, Lad, 17pts; 3. Alun L Jones, Selattyn, Rob, 18pts;
4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 21pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 22pts; 6. Gwyn Jones Penmachno, Clwyd Nell, 23pts
Double Fetch Final
1. Emrys Lewis, Abergele, Craig, 24pts; 2.  Alun L Jones, Selattyn, Rob, 25pts; 3. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Don, 28pts;
4. R Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Nan, 29pts; 5. Nigel Watkins, Llangadog, 36pts; 6. John Ellis, Whitchurch, Lad, 38pts;
    Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, J R Griffith, Talysarn, Roy, Aled Owen, Corwen, Roy
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24/7/10                   
   Beriew
Open session 1                       Judge:Lorna Owen
1, Cyril Roberts, Llanwddyn, Tweed, 5pts; 2, Elaine Von Dinther, Whitchurch, Bill, 7pts; 3. John Ellis, Whitchurch, Lad, 6pts;
4. Glyn L Jones, Llanarmon DC. Zac, 9pts; 5. Nigel Watkins, Llangadog, Jody, 10pts; 6. Ro;and Fernyhough, Newtown, Ben, 11pts:
Open Session 2                       Judge: Mark Bufton
1. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Don, 7pts; 2. Angie Driscoll, Llanfynydd, Kinloch Sioux, 8pts; 3. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Kate, 9pts;
4. Angie Driscoll, Llanfynydd, Meg, 9.5pts; 5. Irwell Evans, Jim, Aberystwyth, 10pts; 6. Alan Von Dinther, Whitchurch, Monty, 11pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17/7/10                        Cwm Bugeiliaid y Berwyn
Open field 1                           Judge: R Montgomery, Bristol                 53 ran
1. R Hutchinson, Lancaster, Roy, 100/110pts. 2. Aled owen, Corwen, Mac, 99.5pts; 3. Tom lawrenson, Chorley, Spot, 99pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 98pts; 5. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg, 95 olf
Open field 2                            Judge: Steve Barry                                  52 ran
1. Kevin Evans, Brecon, Mirk, 105pts; 2. Aled owen, Corwen, Roy, 104pts; 3. Cyril Roberts, Llanwddyn, Tweed;
4. Richard Hutchinson, Lancaster, Sweep, 5. Michael Longton,  Tod; 6. Timothy Longton, Kim 96pts;
18/7/10
Double fetch Final                 Judges: Richard Montgomery and Steve Barry     
1. Kevin Evans, Libaus, Mirk, 14pts; 2. Tom Lawrenson, Chorley, Spot, 29pts; 3. Aled Owen, Corwen, Roy, 31.5pts;
4. Aled Owen, Llangwm, Mac, 33pts; 5. Cyril Roberts, Llanwddyn, Tweed, 35.5; 6. Richard Hutchinson, Roy, 14.5pts
7. Nigel Watkins, Llangadog, Jody: 8. Eryl P Roberts, Padog, Bet; 9. Michael Longton, Todd; 10. Richard Hutchinson, Lancaster, Sweep;
11. Timothy Longton, Kim; 12. Angie Driscoll, Meg, 13. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg; 14. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep; 
15. Jim Dyson, Llanfyllin, Jill; 16. Emyr Lloyd, Llanrhystud, Ben.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17/7/10
                        Henryd
Open                           Judge:  Carl Davies, Blaenau Ffestiniog
1. E Wyn Edwards, Ruthin, Magi, 7pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Roy, 8pts; 3. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 9pts,
4. Don MacKay, Carmel, Scot, 10pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Gwenno, 11pts; 6. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black, 12pts
Novice
David Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 10pts; 2. R E Roberts, Marli, Jan, 12pts; 3. Brynley Williams, Ysceifiog, Charlie, 13pts;
4. John R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 15pts; 5. Arwel Ll Owen, Penygroes, Soe, 16pts; 6. Morris Evans, Pentrefelin, Fan, 17pts: 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------13/7/10                        Efailnewydd
Open                           Judge: Eric Williams
1. J R Griffith, Talysarn, Gwenno, 5pts; 2. Hefin Evans, Bermo, Llwynsarn Mirk, 9 pts; 3 Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 17pts;
4. David Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 19pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Taran, 20pts; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 21pts
Novice
1. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 16pts; 2. Donald Pritchard, Llanrug, Bess, 20pts; 3. Morris Evans, Pentrefelin, Fan, 21pts;
4. Elaine Von Dinther, Whitchurch, Bill, 22pts
Class 3
1. Louise Corrigan, Anglesey, Fly, 16pts; 2. Norman davies, Penmachno, Patch, 18pts; 3. Ieuan Williams, Abersoch, Ceri, 19pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
10/7/10                     Llanrwst                       
Open                        Judge: Eric Williams                          105 ran
1. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 4.5pts; 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 5pts; 3. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lym, 6pts
4. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 6.5pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 7pts; 6. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 9pts
Novice
1. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 5pts; 2. Glyn Edwards, Meg, 11pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 12pts;
4. David Williams, Berriew, Tim, 16pts; 5. David Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 17pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/7/10                          Betws yn Rhos
Open                               Judge: Glyn Roberts, Pentrefoelas                                108 ran
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 6pts; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss, 7pts; 3. Bryn Davies, Bryneglwys, Tam, 8pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 11pts; =5 Don MacKay, Carmel, Scott, 14pts; =5 Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 14pts
Novice
1. Alan Von Dinther, Whitchurch, Fly, 19pts; 2. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 20pts; 3. Arwel Ll Owen, 22pts;
3. Dylan Jones, Trefriw, Twm, 22pts; 5. Elwyn Griffith, Waenfawr, Graig, 23pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     
2&3/7/10                     Dwyran
Friday Open                         Judge: Gwynfor Owen, Llanerchymedd
1. Don MacKay, Carmel, Scott,11pts; 2. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black,13pts: 3. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Nan, 18pts;
4. JR Griffith, Talysarn,Moss, 21pts; 5. John R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 23pts; 6. JR Griffith, Talysarn, Gwenno, 25pts
Novice
1. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Morris, 33pts; 2. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 34pts; 3. Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, ?olf;
4. Rheon Owen, Clynnof Fawr,, Jock,?olf
Class 3
1. Norman Davies, Penmachno, Patch, 24pts; 2. Daniel Jarman, Tal y Llyn, Bet, 27pts; 3. Elwyn Williams, Penisarwaen, Sali, 28pts;
4. Ann Daniels, Raff,32pts
Sat Open                            Judge: Gareth T Owen Penisarwaen
. Aled Owen, Corwen, Roy, 13pts; 2. JR Griffith, Talysarn, Moss, 14pts olf; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Nim,14pts;
4. J R Griffith, Talysarn, Roy, 15pts. 5. Vaughan Hughes, Rhosmierch,Nan, 18pts olf; 6. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 18pts
Novice
1. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf,19pts; 2. John Jones, Garndolbenmaen, Sali,20pts; 3 Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, 22pts;
4. Donald Pritchard, Llanrug, Bess, 28pts; 5. Elwyn Williams, Penisarwaen, Bet, 29pts; 6. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 32pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26/6/10                  
Abersoch
Open                        Judge: E Wyn Edwards, Ruthin
1. Aled owen, Corwen, Roy, 5pts; 2. JR Griffith, Talysarn, Fan, 15pts; 3. JR Griffith, Talysarn, Roy, 18pts;
4. Pauline Thomas, Longnor, Fly, 19 pts olf; 5. Donald Pritchard, Llanrug, Bess, 19pts olf; 6. Pennant Williams, Treuddyn, Del, 19pts:
Novice:
Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, 14pts; 2. Donald Pritchard, Llanrug, Bess, 19pts; 3. Kevin Dodd, malpas, Bill, 24pts; 4. Huw Francis, llanfyllin, Bob, 25pts.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26/6/10                        Sarn
Open                          Judge: Dan Jarman, Talyllyn
1, Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 9pts; 2. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 14pts; 3. Gwynfor Owen, Llanerchemedd, Lyn, 15pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 16pts: 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Fred, 17pts; 6. John Lightfoot, Llandegla, Cap, 18pts:
Novice
1. Emyr Jones, Gwtheiryn, Kirk,19pts, 2. Huw Francis, Llanfyllin, Jim, 20pts; 3. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Cap, 23pts
Class 3
1. Emyr Jones, Gwtheiryn, Kirk, 19pts; 2. Morris Evans, Pentrefelin,Ffan, 29pts; 3.Vic Daniels,
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20/6/10                       Selattyn
Open   AM                      Judge: Elgar Hughes, Glynceiriog                    40 ran
1. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 4pts: 2. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap,5pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 7pts
4. Paul Tomkins, Llandrindod, Arnie,8pts, 5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 9pts; 6. John Ellis, Whitchurch, Roy, 9pts
Novice
1. Gwyn Jones, Llantysilio, Bob, 12pts; 2. David Williams, Tim, 17pts; 3. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 18pts
4. Frank Roberts, Llandegla, Spot, 10pts
Open PM                        Judge: Claire Burson,                                         38ran
1. Iolo Jones, Llanfihangel G M, Bill, 6pts; 2. Huw Francis, Llanfyllin, Moss, 8pts OLF; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts
4. Gethin Jones, Llanarmon, Jess, 11pts; 5. John Ellis, Whitchurch, Ladd,12pts OLF: 6. Arwyn Williams, Bryneglwys, Dot, 12pts.
Novice
1. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 11pts; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 12pts; 3. Henry Hughes, Llwydiarth, Craig, 18pts
4. Hamer Jones, Llanfechain, Jan, 19pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19/6/10                      Llanrhaeadr
Open                  Judge: Gwyn Ll Davies, Llangwm
1. Dan Jarman, Tal y Llyn, Jaff, 7pts: 2. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 8pts; 3. E Wyn Edwards, Ruthin, Magi,9pts:
4. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri JIm; 11pts; 5.Alan Ll Jones, Bala, Non, 13.5pts: 6. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 14pts
Novice
1. Alan Ll Jones, Bala, Non, 13.5pts; 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 14pts: 3. Kevin Dodd, Malpas, Bill 14.5pts
4. Frank Roberts, Llandegla, Jill, 16.5Pts; 5. Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig,17pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19/6/10                  Llanbedr DC          
Open                          Judge: Arthur Roberts, Pentrefoelas            103 ran total
1. Aled Owen, Corwen, Mac, 4.5 pts; 2. Huw Owen, Caergeiliog, Roy,5pts; 3. Hamer Jones, Llanfechain, Jack, 5.5pts;
4. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 6pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 6.5 pts olf; 6. Aled Owen, Corwen, Roy, 6.5pts:
Novice
1. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 6pts; 2. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 10.5 pts: 3. Hugh Francis, Llanfyllin, Jim, 17pts;
4. Kerstin Schartse, Prion, Lisa, 17.5pts: 5. Hamer Jones, Llanfechain,Jan, 18pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17/6/10                   Hiraethog
Open                           Judge: Glyn L Jones, Llanarmon DC           60 ran
1. Alan Ll Jones, Bala, Bet, 9pts: 2. Iolo Jones, Llanfihangel GM, Bill, 10pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 12pts
4. Cyril Humphries, Pennal, Jill, 14pts; 5. Aled Owen, Corwen, Roy, 15pts; 6. Huw Pritchard, Pentrefelin, Bet, 17pts:
Novice                            44 ran
1. Huw Francis, Llanfyllyn, Jim, 12pts; 2. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 16pts; 3. Don MacKay, Carmel, Gem, 19pts
4. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 23pts; 5. Eilir Roberts, Pentrefoelas, Scott, 24pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12/6/10
                   Clun
Open AM                          Judge: Angie Blackmore         40 ran
1. Ian Jones, Erwood, Jess, 13pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 15.5pts; 3. Sue Main, Bala, Lace, 16pts;
4. Yvonne Abrey, Fly,21pts; 5. Jane Drinkwater, Tarn,22pts; 6. Ian Jones, Erwood, Tom, 23pts:
Open PM                          Judge: Idris Morgan, Aberystwyth              35 rans
1. Gwyn Jones, Penmachno, Clwyd Nell, 8pts; 2. Stan Harden, Jet, 13pts; 3.Brian Pugh, Bet, 15pts;
4. Angie Blackmore, Bob, 16olf; 5. Robert Ellis, Mirk, 16pts; 6. Angie Driscoll, Meg, 18pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12/6/10                      Llysfasi
Open                          Judge: Gwyn Davies, Llangwm
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 4.5pts olf; 2. Pennant Williams, Treuddyn,Dale, 4.5pts; 3. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 5.5pts;
4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot,  9pts; 5. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 9pts; 6. Aled Owen, Corwen, Roy, 10.5pts
Top Lady Competitor:   Eurwen Price, Builth Wells, Jill, 23.5 pts.    Young Handler: Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 6.5 pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6/6/10                       Ysbyty Ifan
Open                   Judge: Ieuan Jones, Padog
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 7pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 8pts; 3, Alan Ll Jones, Bala, Bet, 9pts
=4. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 11pts; =4 J R Griffith, Talysarn, Roy, 11pts; =4. Don macKay, Carmel, Scott, 11pts
Novice
1. Elwyn Griffith, Waen Fawr, Craig, 13pts; 2. Brynley Williams, Ysceifiog, Elwy Charlie, 14pts; =3 Alan Ll Jones, Bala, Non, 15pts
=3 Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Cap, 15pts; =5. Dylan Davies, Porthmadog, Mac, 16pts; =5. E Wyn Edwards, Ruthin, Lyn, 16pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/5/10                     Rhiw
Open           Judge: Morris Evans, Pentrefelin

1. Glyn Edwards, Llantysilio, Fan, 5pts; 2. Don MacKay, Carmel, Gwen, 6pts; 3. Don MacKay, Carmel, Scott, 9pts;
4. John Jones, Garndolbenmaen, Sali, 10pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 11pts; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 12pts
Novice
1. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 6pts; 2. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 11pts; 3. Donald Pritchard, Llanrug, Moss, 22pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/5/10                   Trefeglwys
Open AM                Judge: J R Griffith, Talysarn       45 ran
1. Pauline Thomas, Longnor, Fly, 16pts; =2. Ian Jones, Builth, Tom, 18[ts; =2. Austin Bennett, Asterton, Jan,18pts;
4. Jane Drinkwater, Lampeter, Pip, 19pts; 5. WPL Jones, Tregaron, Taff,23pts; 6. B Pugh, Nantmel,  Jess, 26pts:
Novice AM
1. Austin Bennett, Asterton, Jan, 18pts; 2. WPLJones, Tregaron, Taff, 23pts; 3. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 28pts
4. Emyr Lloyd, Llanrystyd, Meg, 29pts; 5. J James, Knighton, Fly,31pts; 6. Cyril Roberts, llanwddyn, Meg, 32pts:
Open PM                 Judge: Brian Pugh, Nantmel      64 ran
1. I B Jones, Capel Bangor, Joe, 6pts; 2. C Ridge, Jess,11pts; 3. Mark Bufton, Newtown, Rob 12pts;
4. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Kate, 13pts olf: 5. Hamer Jones, Llanfechain, Jack, 13pts; 6. Hamer Jones, llanfechain, Jan, 14pts:
Novice PM
1. C. Ridge, Jess,11pts; 2. Mark Bufton, Newtown, Rob, 12pts; 3. Roy Jones, llanafan, Wesley,15pts;
4. D Williams, Abermule, Tim, 17pts 5. Ken Powell, Kington, Chip, 19pts olf: 6. D Williams, Abermule, Kep, 19pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29/5/10                   Penmachno

Open                          Judge: Glyn Roberts, Pentrefoelas
1.Aled Owen, Corwen, Mac, 9pts; 2. Aled Owen, Corwen, Roy, 12pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 16pts
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 17pts; 5. Alan von Dinther, Wirswall, Monty 17.5pts; 6. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 18pts
Novice
1. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Roy, 21pts; 2. Elwyn Williams, Penisarwaen, Bet, 24pts; 3. Morris Evans, Pentrefelin, Fan, 26pts olf;
4. Don macKay, Carmel, Jem, 26pts; =5. J R Griffith, Talysarn, Bet, 28pts. =5. Donald Pritchard, Llanrug, Moss, 28pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------n
29/5/10                  
Cae Gerrig
Open AM                    Judge: Ceri Rundle                    35 dogs ran
1. J R Griffith, Talysarn, Roy, 17pts: 2. Morris Evans, Pentrefelin, Dyfi, 18pts olf: 3. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 18ptd:
4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot, 19pts: 5. Elaine von Dinther, Wirswall, Bill, 19pts: Emrys Lewis, Abergele, Zac, 20pts:
Open PM                     Judge: T Emrys Jones, Bermo         60 dogs ran
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 5pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 6pts; 3. Iolo Jones, Llanfihangel GM, Bill, 8pts; 
=4. Hefin W Jones, Dolgellau, Sam, 10pts; =4 Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 10pts; 6. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 12pts olf:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
22/5/10                      Wirswall
Open    AM                    Judge: Gus Dermody
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Fred, 13pts; 2. Aled owen, Corwen, Mac, 14pts; 3. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 15pts;
4. Austin Bennett, Asterton, Jan,16pts; 5. E Wyn Edwards, Ruthin, Cap, 18pts; 6. Cyril Roberts. Meg, 19 pts
Novice
1. Austin Bennett, Asterton, Jan, 16 pts, 2. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Bob, 20pts; 3. John Harvey, Pat, 25pts; 
4. Claire Burson, Keswick/USA,  Tess 28pts; 5. D. Hemmings, Bea, 30pts; 6. Elaine von Dinther, Bill, 39pts
Open    PM                          Judge: E Wyn Edwards, Ruthin
1. Bryn Davies, Bryneglwys, Tam, 7pts olf; 2. Aled Owen, Corwen, Roy, 7pts; 3. Hamer Jones, Llanfechain, Meg, 8pts;
4. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 11ptsolf, 5. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Roy, 11pts. 6. Arthur Roberts, Pentrefoelas, Bill, 12pts.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20/5/10                     
Glynllifon
Open                   
1. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 4pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Genno, 4.5pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno,Nim, 5pts
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 5.5pts; 5. Don McKay, Carmel, Gwen, 6pts olf; 6. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 6pts:
Novice
1. Don Mackay, Carmel, Jan, 8.5pts; 2. Donald pritchard, llanrug, Bess, 23pts 3. Huw Pritchard, Bet, 24pts
4. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg, 25pts; 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 6pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16/5/2010                 Bala
Open                             Judge: Cyril Roberts, Llanwddyn
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 10pts; 2. Alan LL Jones, Bala,Cassie, 13pts; 3. Allistair Lyttle, Ireland,Bill, 14pts
=4. Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 15pts; =4. Gwyn Ll Jones, Bala, Moss, 15pts; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 16pts olf
Novice
1. Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig,13pts; 2. Meirion Williams, Lucy, 15pts; 3. Alan Ll Jones, Bala, Non, 16pts;
4. Henry Hughes, Llwydiarth, Craig, 17pts; 5. Glyn Edwards, Llantysilio, Meg 18pts; 6. Kevin Dodd, Malpas, 20pts Bill.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15/5/10                       South Shropshire
Open AM            Judge: John Lightfoot, Llandegla
1. Graham Powell, Gwen, 9pts; 2. Jeff Hudd, Fleece, 11 pts; 3. Jeff Hudd, Nell, 12pts;
4. Angie Blackmore, Bob, 15, OLF; 5. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Roy, 15pts; 6. Pauline Thomas, Longnor, Fly, 16pts.
Novice.
1. Dave Hemmings, Bea, 16pts; 2. Derek Lloyd, Molly, 19, OLF; 3. Gethin Jones, LlanarmonDC, Jess, 19pts
4. John Bowen, Belle, 20, OLF; 5. John Bowen, Jill, 20pts;
Open PM               Judge: Jeff Hudd
1. Pennant WlliamsTreuddyn, Sweep, 8pts; 2. Lorna Owen, Gem, 11pts; 3. Geraldine Clark, Floss, 12pts:
4.
Steve Garbett, Cap, 14pts 5. Colin Gordon, Mirk, 15, OLF; 6. Ken Powell, Chip, 15pts:
  Novice.
1. Geraldine Clark, Floss, 12pts; 2. Colin Gordon, Mirk, 15, OLF; 3. Ken Powell, Chip, 15pts
4. Rob Lewis, Crystal, 21pts. 5. Maureen Capes, Mist, 24pts:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------8/5/10                  Dolfor             .
Open: AM                     Judge Phillip Pugh
1, Ian Jones, Jess, 22; 2, Kevin Evans, Libanus, Spot, 31pts; 3, Dennis Jones, Toby, 34pts.
4, Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Roy, 35pts; 5, Mervyn Lewis, Moss, 36pts; 6, Llyr Evans, Sam, 37pts.
Novice:
1, Mervyn Lewis, Moss; 2, Ian Jones, Tom, 38; 3, Ken Powell, Chip, 40;
4, Alan Williams, Jet, 43; 5, Gwyn Lightfoot, Llandegla,  Murrie, 44; 6, Tessa Rogers, Twm, 45.
 Open                                Judge Idris Morgan. :
1 (and Ladies Cup), Sian Jones, Halle, 6; 2, Aled Owen, Corwen, Mac, 9; 3, Rhys Jones, Roy, 13;
Equal 4, Aled Owen, Corwen, Roy and Kevin Evans, Libanus, Mirk, both on 17; 6, Henry Hughes, Spot, 20.
Novice:
 1, Derek Lloyd, Molly, 23; 2, Ken Powell, Sally, 24; 3, Stan Harden, Jet, 26;
4, Roy Jones, Wesley, 33; 5, John Ellis, Whitchurch, Roy, 34; 6, Meirion Williams, Welshpool, Lucy, 36.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1/5/2010                        Felindre
Open: AM
1, Aubrey Lloyd, Bryn, 19pts; 2, Bryn Davies, Cap, 20; 3, Sian Jones, Halle, 21OLF;
4, Bryn Davies, Tam, 21; 5, Brian Pugh, Jess, 23; 6, John Rees, Floss, 24.
Novice:
1, Aubrey Lloyd, Bryn; 2, Bryn Davies, Cap; 3, Ian Jones, Tom, 26.
Open:   PM
1, Kevin Evans, Mirk, 12pts; 2, Alan Williams, Spot 13OLF; 3, David Evans, Black, 13;
4, Pennant Williams,Sweep 14; 5, Harcourt Lloyd, Jess, 15; 6, Roland Fernyhough, Ben, 18.
Novice:
1, Alan Williams, Spot; 2, David Evans, Black; Equal 3rd: Vic Morris, Patch and Lisa Soar, Corrie, both on 20.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8/5/10                     
Garndolbenmaen
Open AM       (40 ran)        Judge: Sue Main, Bala
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 12pts; 2. Don Mackay, Carmel, Gwen, 13pts; 3. Arthur Roberts, Pentrefoelas,, Bill, 16pts
4. J R Griffith, Talysarn, Roy, 17pts; 5. Cyril Humphreys, Pennal, Jill, 18pts; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 19pts
Novice
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 12pts; 2. Dylan Davies, Porthmadog, Wolf, 27; 3. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Cap, 29pts
4. John Jones, Garndolbenmaen, Sweep, 32pts; 5. John Jones, Garndolbenmaen, Sali, 34pts; 6. Rheon Owen, Clynnog, Ben, 35pts
Open PM         (36 ran)           Judge: Arthur Roberts, Pentrefoelas
1. E Wyn Edwards, Ruthin, Maggie, 6 1/2 pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 7pts; 3. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 8 1/2pts olf
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Caddy, 8 1/2 pts; 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 10pts; 6. J R Griffith, Talysarn, Roy, 14pts
Novice:
1. Arwel Owen, Soe, 16 1/2 pts: 2. Brynley Williams, Ysceifiog, Charlie, 24pts; 3. Huw Pritchard, Bet, 25 1/2pts
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1/5/10                    Nantlle Vale
Open AM                     Judge: Eric Williams, Caernarfon
1. Don Mackay, Carmel, Scott, 6pts; 2. John Lightfoot, Llandegla, Cap, 9pts; 3. Aled Owen, Corwen, Mac, 10pts
4. Dan Jarman, Talyllyn, Jaff, 11pts; 5. Aled Owen, Corwen, Roy, 12pts; Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 13pts
Open PM                  Judge: Dan Jarman, Talyllyn,
1. E Wyn Edwards, Ruthin, Maggie, 7pts; 2. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 8pts; 3. Glyn Edwards, Llantysilio, Lyn, 9pts;
4. Don MacKay, Carmel, Gwen, 10pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 11pts; 6. Gareth W Jones, Llanfairfechan, Eryri Cap, 12pts
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------16/4/10                   Bodfari                Judge: John Ellis, Whitchurch
Open AM
1. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 16 pts: 2. George Bonsall, Tim, 17 pts: 3. Cyril Humphries, Pennal, Jill, 19pts:
4. Aled Owen, Corwen, Mac, 23pts: 5. Shirley Cropper, Bacup, Boss, 23 olf: 6. Emrys Lewis, Abergele, Zac, 23;
Open PM                                         Judge: Mosse Magnusson, Scotland
1. Vaughan Hughes, Anglesey, Black, 12pts: 2. Paul Tompkins, Llandrindod Wells, Arnald, 19pts: 3. Aled Owen, Corwen, Roy,20pts:
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 23pts olf: 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Zac, 23pts: 6. Jim Cropper, Bacup, Fleet, 25pts
Novice
1.Kevin Dodd, Malpas, Bill, 18pts: 2. Bryn Davies, Bryneglwys, Cap, 21pts: 3. Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, 24pts: 4. Brynley Williams, Ysceifiog, Elwy Charlie, 25pts olf: 5. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Bob, 25pts, 6. Karin Haker, Llandrindod Wells, Rob, 26pts;
17/4/10
Open AM                                           Judge: J R Griffiths, Talysarn
1. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 8 pts: 2. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Lyn, 14pts; =3 John Ellis, Whitchurch, Roy, 15pts:
=3. Les Perrins, Roy, 15pts; 5. Shirley Cropper, Bacup, Boss, 18pts; 6. Donald Pritchard, llanrug, Bess, 19pts
Open PM                                            Judge: John Lightfoot
1. Emrys Lewis, Abergele, Craig, 5 pts; 2. Aled Owen, Corwen, Mac, 8 pts; 3. Mosse Magnassun, Scotland, Davey, 10pts;
=4. Shirley Cropper, Bacup, Tess, 11pts; =4 Don MacKay, Carmel, Scott, 11 pts; =4 Cyril Humphreys, Pennal, Jill, 11pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Madog & Llanystumdwy                         Judge: Eric Williams
Open   62 ran
1. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Roy, 9pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Gwen, 11pts; 3. Aled Owen, Corwen, Mac, 12pts:
4. E Wyn Edwards, Ruthin, Non, 13pts: 5. Eryl P Roberts, Padog, Bet, 14 pts olf: 6. Alwyn Williams, Penmachno, Jim, 14pts :
Novice
1. Cyril Humphreys, Pennal, Dan, 16 pts: 2. E Wyn Edwards, Ruthin, Clwyd Nell, 17 pts:  3. Eilir Roberts, Pemtrefoelas, Scott, 10pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sue's unofficial   2010 VICTOR LUDORUM   for N Wales

Alwyn Williams, Penmachno     Eryri Jim                               100
Aled Owen, Corwen                     Roy                                        74
Aled Owen, Corwen                     Mac                                        74
Medwyn Evans, Dolgellau         Caddy                                     55
Medwyn Evans, Dolgellau         Jan                                           45
Alwyn Williams, Penmachno     Nim                                          44
Eryl P Roberts, Padog                  Bet                                          43
Don McKay, Carmel                    Scott                                       43        
JR Griffith,  Talysarn                    Roy                                         41
Alan Ll Jones, Bala                       Bet                                          35
Pennant Williams, Treuddyn      Sweep                                     35
Medwyn Evans, Dolgellau,         Shep                                       34 

  
1
2
2
4
5
6
7
8
8
10
10
12
aaaaaaaaaaaaiii