Main Border Collies
2013   RESULTS

29/9/13                          Bryngwran
Open AM                  Judge: Arwel Staples
1. Alwyn Williams, Penmachno, Max2, 5pts; 2. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Tiggy, 14pts; 3. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 17pts;
4. Gwynfor Owen, llanerchymedd, Gel, 18pts; 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 18.5pts; 6. Hefin Evans, Talybont, Lad, 19.5pts
Open P{M                  Judge: Eric Williams,
1. Alwyn Williams, Penmachno, Max2, 7pts; 2. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 9pts; 3. Gwyn Jones, Penmachno, Roy, 12pts;
4. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 14pts; 5. Arwel owen, Penygroes, Glenys, 15pts; 6. Arwel Owen, Penygroes, Gwen, 16pts:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/9/13                          Ardudwy
Open
1.Kevin Dodd, Malpas, Bill, 5pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 7pts olf; 3. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 7pts;
4. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 11.5pts; 5. John Lightfoot, Llandegla, Cap, 15pts; 6. Hafgan Pugh, Talybont, Cain, 19pts:
Novice
1. Kevin Davies, Dolgellau, Ken, 16pts; 2. Arwel Owen, Penygroes, Meg, 16.5pts; 3. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Jess, 18pts;
4. hafgan Pugh, Talybont, Cain, 19pts;
Young handler: Arwyn Davies. Highest placed Newcomer, Rhion Owen.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/9/13                          Eglwysbach
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/9/13                         Dolmelynllyn
Open
1. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 6pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 8pts; 3. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 12pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 13pts; 5. Daniel Jarman, Talylyn, Pero, 14pts; 6. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 15pts:
Novice
1. Arwel Owen, Penygroes, Meg, 23pts; 2. Gwenllian Pyrs, Padog, Glen, 31pts; 3. Kevin Davies, Dolgellau, Ken, 33pts;
4. Elwyn Griffith, Waenfawr, Sweep, 35pts; 5. Aled Jones, Llanbrynmair, Gwyn, 37pts; Alwyn Williams, Penmachno, Max1, 37pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


28/9/13                          Cruckton
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                      22.9.13                           Wirswall
Double gather            Judge: Huw Francis
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 9pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Cap, 10pts; 3. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 11pts; 4. Cyril Roberts, Llanwddyn, Groesfaen Roy, 12pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss; 6. Sue Main, Bala, Jock, 15.5pts
Best ORs: Eirian Morgan, Glyn 0pts; Sue Main, Jock, 0.5pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
14/9/13                        Dolwyddelan
Open                    Judge: Huw Pritchard
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 13pts; 2. Emyr Jones, Ruthin, Kirk, 15pts olf; 3. Alan Ll Jones, Bala, Non, 15pts;
4. Gwenllian, Pyrs, Padog, Meg; 5. John Jones, Grandolbenmaen, Sali 16pts; 6. Gwenllian, Pyrs, Padog, Glen, 17pts:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/9/13                                         Pentrefoelas
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/9/13                                 Llangynog
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7/9/13                                     Llandderfel
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/8/13                    Glyn Ceiriog
Tyn y Groes Qualifier                     Judge: Martin Evand, Penybont Fawr
1. George Bonsall, Tim, 6pts; 2. Cyril Roberts, llanwddyn, Groesfaen Roy, 8pts; 3. Iolo Jones, Llanfihangel GM, Bill, 9pts;
4. Kerstin Schwarze, Prion, Brenig Bob, 9.5pts; 5. Alan von Dinther, Wirswall, Monty, 10pts; 6. E Wyn Edwards, Cap, 10.5pts  ( 5 qualified from this field)
Tal y Garth Qualifier                         Judge: Emyr Evans, Penybont Fawr.
1. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 15pts; 2. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 16pts; 3. Kevin Dodd, Malpas, Ben, 18pts;
4. Gwyn Jones, Penmachno, Calderdale Ross, 20pts; 5. Iolo Jones, Llanfihangel, GM, Jess, 21pts; 6. Cyril Roberts, llanwddyn, Meg, 23pts; E Wyn Edwards, Ruthin, Juno,    (7 qulaified from this field.)
Final
1. Kevin Dodd, Malpas, Ben, 11.5pts; 2. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 20pts; 3. Alan von Dinther, Wirswall, Monty, 25pts
4. Cyril Roberts, Llanwddyn, Groesfaen Roy, 26pts; Gwyn Jones, Penmachno, Calderdale Ross, 31pts olf
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/8/13                                      Llansannan
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31/8/13                                     Llangwm  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26/8/13                                 Llanwddyn
Open                                 Judge:  Hafgan Pugh, Bermo
1. Cyril Roberts, llanwddyn, Meg, 10pts olf; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 10pts; 3. medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 12pts
4. Bryn Davies, Bryneglwys, Roy, 14pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 17pts; 6. Claire Burson, USA, Tess, 20pts;
Novice
1. Gwenllian Pyrs, Padog, Eryri Meg, 11pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Max, 11pts; 3. Claire burson, USA, Tess, 17pts;
4. Barry Hopwood, Tam, 18pts olf; 5. E Wyn Edwards, Ruthin, Fflei, 18pts; 6. Huw Francis, Llafyllin, Cap, 19pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26/8/13                                 Llansilin
Open                                 Judge: Elgan Jones, Llanarmon DC
Open Class
1.  Pennant Williams, Treuddyn, SWEEP 8pts; 2.  John Lightfoot, Llandegla, CAP 11pts: 3. Alun L Jones, Selattyn,  KATE 13pts;
4.  Alwyn Williams MAX(I) 14pts (Red Max); 5.  Ron Snoeck, Holland,  KATE 15.5pts; 6.  Gethin Jones, Llanarmon Dc,  FRAN 16pts:
Novice
1.  Gethin Jones FRAN 12pts; 2.  Brynle Williams BOB 15pts; 3.  John Lightfoot SPOT 19pts;
4.  Ben Williams SWEEP 19 OLF; 5.  Gwenllian Pyrs, Padog, GLEN 22pts; 6.  Geraldine Clark FLOSS 23pts:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24/8/13                              Dinas Mawddwy
Open                                 Judge: Dai Price

1. Harcourt Lloyd, Trfeglwys, Sweep, 3pts; 2. Aled Owen, Carowen, Cap, 5pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno,Nim, 6pts;
4.Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Jess, 7pts; 5. I B Jones, Capel Bangor, Tim, 8pts; 6. Sue Main, Bala, Jock, 9pts:
Novice
1. Gerda Luypers, Belgium, Jake, 5pts; 2. Gwyn Ll Jones, Bala, Spot, 10pts; 3. Henry Hughes, Clwyd Nap, 12pts;
4. Leena Jusilla, Finland, Spot, 13pts; 5. Hugh Francis, Llanfyllin, Cap, 15pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24/8/13                          Llanarmon DC
Open                                Judge Norman Green
1. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 5pts; 2. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 7pts; 3. Ausin Bennett, Asterton, Jan, 8pts;
4. Elgan Jones, Llanarmon Dc, Jim, 9pts olf; 5. E P Roberts, Padog, Eryri Mac, 9pts; 6. Barry Hopwood, Tam, 10pts:
Novice                         Judge: Gail Fforester, Oswestry
1. Elgan Jones, Llanarmon DC, Jim, 8pts; 2. Austin Bennett, Asterton, Jan, 10pts olf: 3. Brynley Williams, Ysgeifiog, Bob, 10pts;
4,. Barry Hopwood, Del, 12pts; 5. Gwenllian Pyrs, Padog, Gwen, 13pts;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24/8/13                                   Penybont Fawr
Open                                    Judge: Idris Thomas

1. Llyr Evans, Bronant, Zac, 6pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Max 2, 7pts olf; 3. Huw Francis, Llanfyllin, Mist,7pts olf
4. Aled Owen, Corwen, Mac, 7pts; 5. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 8pts; 6. IB Jones, Capel Bangor, Kim, 10pts:
Novice
1. Pennant Williams, Treuddyn, Mac, 10pts; 2. Glyn Ll Jones, Llanarmon DC, Spot, 11pts; 3. Geraldine Clarke, Alfreton, Glen, 16pts:                              
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21/8/13                                         Dolgellau
Open      
1. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 4pts; 2. Aled owen, Corwen, Cap, 6pts; 3. Gwynfor owen, Llanerchymedd, Moss, 7pts;
4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 8pts olf; 5. Dylan Davies, Abergynolwyn, Anja, 8pts olf; 6. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts:
Novice
1. Gerda Luypaier, Jake, 7pts; 2. Gwenllian Pyrs, Padog, Glen, 11pts; 3. Emrys Jones, Bermo, Mari, 13pts;
4. Alastair Gilchrist, Tregeiriog, Lad, 14pts; 5. Alwyn Williams, penmachno, Max2, 15pts:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21/8/13                                       Ffestiniog
Open
1 . JR Griffith, Talysarn, Roy,7pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 8pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Max, 9pts; 5. Cyril Humpheys, Pennal, Meg, 9pts; 6. Arwel owen, Penygroes, Glen, 10pts
Novice
1. Aled Jones, Cefn Coch, Gwyn, 10pts; 2. Hefin Evans, Bermo, lad, 13pts; 3. Cyril Humphries, Pennal, Bet, 15pts;
4. Gwenllian Pyrs, Padog, Glen, 15pts; 5. Arwel Owen, Penygroes, Soe, 16pts:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20/8/13                                                     Llanllyfni
Open
1. J R Griffith, Talysarn, Moss, 12pts; 2. Beate Behr, Germany, Pearl, 22pts; 3. Alan W Jones, Nazareth, Lil, 26pts olf;
4. Rheon Owen, Clynnog, Jock, 26pts; 5. Eryl P Roberts, Padog, Eryri Mac, 28pts; 6. Cordia ?, Scampi, 29pts:
Novice
1. Alan W Jones, Nazareth, Lil, 26pts; 2. Hefin Evans, Talybont, Lad, 27pts; 3. Elwyn Griffith, Waenfawr, Sweep, 28pts olf;
4. JR Griffith, Talysarn, Jet, 28pts: 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17/8/13                                            Llanuwchllyn
Open

1. Dan Jarman, Talyllyn, Jock/Jaff, 6pts; 2. Dan Jarman, Talyllyn, Pero, 10pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 14pts;
4. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 22pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 24pts; 6. Emrys Jones, Talybont, Mari, 32pts
Novice
1. Emrys Jones, Talybont, Mari, 24pts; 2. Elgan Jones, Llanarmon DC, Jim, 28pts; 3. Medwyn Evans, Glen, 32pts;
4. Cyril Humphries, Pennal, Bet, 36pts; 5. Gethin Jones, Llanarmon DC, Fran, 40pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/8/13                                       Machynlleth
1. John Jones, Garndolbenmaen, Sali, 14pts; 2. Jeff Evans, Swyddfynnon, Spot, 15pts; 3. IB Jones, Capel Bangor, Joe, 17pts;
4. Idris Morgan, Aberystwyth, Scot, 18pts; 5. Luca Fini, Italy,Cap 18pts; 6. Brian Pugh, Nantmel, 20pts
Novice
Eric Bijlslama, Holland, Ben, 18pts; 2. Jeff Evans, Swyddffynnon, Glen, 23pts; 3. Erwyd Howells, Spot, 24pts; Elaine von Dinther, Whitchurch, Milly, 25pts 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14/8/13                                    Llanbrynmair
1. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 7pts; 2. Sian Jones, Llangeitho, Mist, 8pts; 3. Alistair Lyttle, Ireland, Roy, 10pts;
4. Jeff Evans, Swyddfynnon, Glen, 10.5pts; 5. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Sweep, 13pts olf; 6. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 13pts:
Novice
1. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 7pts; 2. Alistair Lyttle, Ireland, Scot, 9pts; 3. Jeff Evans, Swyddfynnon, Glen, 10.5pts;
4. Elaine von Dinther, Witchurch, Milly, 11pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/8/13                                              Goyallt
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/8/13                                        Bryneglwys
Open                                Judge: Arthur Roberts, Pentrefoelas
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 4.5pts; 2. Gus Dermody, Cheshire, Glen, 5pts; 3. Kevin Evans, Malpas, Bill, 5.5pts;
4. E Wyn Edwards, Ruthin, Fflei, 6pts; 5. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 6.5pts; 6. Alastair Gilchrist, Tregeiriog, Lad, 6.5pts
Novice
1. henry Hughes, llwydiath, Lassie, 3.5pts; 2. Kirsten Schwarse, Kliff, 4pts; 3. Gwyn Ll Jones, Bala, Spot, 4.5pts;
4. Oisal Belghetti, Holland, Spot, 4.5pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Casi, 6pts; 6. Elgan Jones, Llanarmon DC, Jim, 6.5pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/8/13                                                         Llanfairfechan
Open Double Gather                                     Judge: Arwel Staples, Anglesey
1. Vaughan Hughes, Anglesey, Nan, 16pts; 2. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 26pts; 3. Gwynfor owen, Llanerchymedd, Moss, 27pts;
4. JR Griffith, Talaysarn, Moss, 28pts; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 28.5pts; 6. Idris Thomas, Dolgellau, Guto, 29pts:
Novice
1. Dylan Jones, Trefriw, Twm, 22pts; 2. Frank Roberts, llandegla, Don, 23pts; 3. Gwenllian Pyrs, Padog, Glen, 23pts; 4. Wyn Griffith, Nel, 34pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/8/13                                                              Nant Peris
Open

1. Dan Jarman, Talyllyn, Jaff, 9pts; 2. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 17pts olf; 3. Kevin Davies, Dolgellau, Lliw, 17pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 18pts olf; 5. Ieuan Williams, Abersoch, Tess, 18pts olf; 6. JR Griffith, Talysarn, Roy, 18pts
Novice
1. Hefin Roberts, Llansanan, Meg, 20pts olf; 2. Elwyn Griffith, Waenfawr, Sweep, 20pts; 3. J Pritchard, Nant Peris, Fly, 22pts;
4. Louise Corrigan, Marianglas, Roy, 26pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/8/13                                                      Llanrhaeadr YM
Open
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 2pts; 2, Glyn L Jones, LlanarmonDC, Zac, 3pts; 3. Alan Ll Jones, Bala, Non, 4pts
4. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg, 5pts; 5. Aled Owen, Corwen, Mac, 6pts; 6. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 7pts
Novice
1. Arthur O Jones, Penybontfawr, Bill, 8pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Jaff, 9pts; 3. Magdalena Schwartzinoff, Austrai, Dee, 10pts;
4. Goronwy Edwards, Cwm Cilan, Ben, 11pts; 5 Geraldine Clarke, Alfreton, Bracken, 16pts
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/8/13                                               Llanarmon yn Ial
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 5pts; 2. Aled Owen, Corwen, Mac, 6pts olf; 3. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss, 6pts
4. Morys Evans, Pentrefelin, Ffan, 7pts; 5. Kevin Dodd, Malapas, Bill, 9pts olf; 6. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob; 9pts
Novice
1. Gwyn Lightfoot, Llandegla, Mari, 7pts; 2. Ben Williams, Ysceifiog, Sweep, 8pts; 3. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 9pts;
4. John Whiteley, Rosesmor, Lyn, 11pts; 5. John Lightfoot, llandegla, Pero, 12pts; 6. Arwyn Davies, Bryneglwys, Casi,14pts
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  10/8/13                                           Llanfyllin
Open                                          Judge: Mark Buffton
1. Aled Owen, Corwen, mac, 8pts; 2. Cyril Roberts, Llanwddyn, Meg, 9pts; 3. Aurwen Price, Builth wells, Lyn, 9.5pts;
4.Alan LL Jones, Beca, 10pts; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 11pts; 6. Kevin Dodd, Malapas, Bill, 13pts
Novice
1. Alastair Gilchrist, Lad, 22pts; 2. Angela Craig, Tess, 23pts olf; 3. Henry Hughes, Llwydiarth, Lass, 23pts;
4. Beatrix Hausdorff, Evil, 24pts olf; 5. Dai Jones, llanilar, Sweep, 24pts:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 10/8/13                                    Betws Garmon
 Open                                        Judge: Donna Jones, Anglesey
1. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 19pts; 2. Tecwyn Evans, Gwalchmai, Spot, 20pts; 3. John Jones, Garndolbenmaen, Sali, 23pts;
4. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 24pts; 5. Nij Viyas, Leicsester, Mac, 26pts; 6. Gwenllian Pyrs, Padog, Meg, 27pts
Novice
WT Roberts, Henllys, Ben, 10pts; 2. Elwyn Griffith, waenfawr, Sweep, 21pts; 3. Peggy Thomas, Llanerchymedd; Penny, 24pts;
4. JR Griffith, Talysarn, Jet, 28pts; 5. Elwyn Griffith, Waenfawr, Robin, 31pts; 6. Arwel Owen, Penygroes, Soe, 32pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4/8/2013                Dinas Dinlle (Fort Belan)                               VL
AM Open                        Judge: Huw Pritchard
1. JRGriffith, Talysarn, Moss, 6pts; 2. Arwel Owen, Penygroes, Glenys, 8pts;  3. J R Jones, Garn, Sali, 9pts;
4. J R Griffith, Talysarn, Bob, 9pts (olf) 5. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 11pts;  6. Paul Tompkins, Arnie,12 pts;
PM. Open                       Judge: Eric Williams
1. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 9pts; 2. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 11pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 16pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 17pts; 5. Nij Vyas, Leic, Mack, 18pts; 6. Arwel Owen, Penygroes, Gwen, 20 pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5&6/8/2013                          Uwchaled                                 VL
Open                               Judge Graham Powell
1st qualifier (36)
1 Richard Millichap, Don 16pts olf; 2. Aled Owen, Mac, 16pts; 3. Alan Ll Jones, Non, 17pts olf
4. Nigel Watkins, Jody, 17pts; 5. Medwyn Evans, Meg, 24; 6. Kevin Evans, Greg, 27pts
2nd qualifier (36)
1. Richard Millichap, Sweep, 16pts; 2. Nigel Watkins, Meg, 17.5pts; 3. Kevin Evans, Jimmy, 18pts
4. Gwynfor Owen, Roy, 19pts; 5. Eryl P Roberts, Eryri Mac, 20pts; 6. Medwyn Evans, Jan, 20pts:
3rd qualifier (36)
1. Glyn L Jones, Zac, 15pts; 2. Richard millichap, Tweed, 16pts; 3. Arwyn Davies, Moel Floss, 20pts
4. Nij Vyas, Jake, 22pts; 5. Elgan Jones, Jim, 25pts; 6. Cyril Roberts, Meg, 27pts
The 12 qualifiers from the 3 sessions were as per final results
Final
1. Kevin Evans, Jimmy, 14pts; 2. Richard Millichap, Dewi Tweed, 17pts; 3. Gwynfor Owen, Roy, 19pts; 
4. Nigel Watkins, Jody, 22pts; 5. Arwyn Davies, Moel Floss, 28pts; 6. Nij Vyas, Jake, 33pts olf;
no particular order:Richard Millichap, Sweep; Glyn L: Jones, Zac; Nigel Watkins, Molly;
Ret; Alan Ll Jones, Non; Aled Owen, Mac; Richard Millichap, Don:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3/8/13                                        Llanfaircaereinion
Open                                       Judge: Hafgan Puw
1. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Zac, 4pts; 2. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Sweep, 5pts; 3. Huw Francis, Llanfyllin, Denwyn Mist, 6pts;
4. Harcourt lloyd, Trefeglwys, Kate, 7pts; 5. Glyn L Jones, Llanarmon, Don, 8pts; 6. Eirian Morgan, Aberystwyth, Gill, 9pts
Novice
1. Elgan Jones, Llanarmon DC, Jim, 20pts; 2. Dave Williams, Beriew, Kep, 21pts; 3. Geraldine Clarke, Alfreton, Bracken, 22pts;
4. Magdalena Schwartzenoff, Megan, 23pts; 5. Meirion Williams, Welshpool, Rue, 25pts; 6. RH Hughes, Llwydiarth, Lassie, 27pts.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2&3/8/2013                     N. Wales Championship                                   VL
Field 1 qualifier      judge: Alan Bradley
1. Angie Driscoll, Llanllawddog, Sioux, 10pts olf; 2. John Lightfoot, Llandegla, Cap, 10pts; 3. JR Griffith, Talysarn, Bob,12pts;
4. Nij Vias, Leics. Sky, 13pts; 5. Medwyn Evans,
 Dolgellau, Jan, 15pts olf; 6. Arwel Owen, Penygroes, Glenys, 15pts;
7. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black, 20pts; 8. Gethin Jones, Llanarmon, DC, Jess, 21pts; 9. kelvin Broad, llanllawddog, Bea, 27pts
Field 2 qualifier              Judge: Emyr Lloyd
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 11pts olf; 2. Dan Jarman, Talyllyn, Pero, 11pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 16pts;
4. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 17pts; 5. Llyr Evans, Swyddyffynnon, Sam, 19pts; 6. Aled Owen, Corwen, Mac, 20pts olf; 7. John Ellis, Whitchurch, Roy, 20pts:
Final
1. Aled Owen, Corwen, Mac, 23pts; 2. Gethin Jones, Llanarmon DC, Jess, 25pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 31pts;
 4. Kelvin Broad, llanllawddog, Bea, 40pts; 5. Llyr Evans, Swyddyffynnon, Sam, 45pts; 6. Arwel Owen, Penygroes, Glenys, 54pts
Brace
1. J R Griffith, Talysarn, Moss and Roy; 2. Aled Owen, Corwen, Mac and Gypsy; 3. Glyn L Jones, llanarmon DC, Don and Zac.
Young handlers under 18yrs
1. Gwenllian Pyrs, Padog, Meg
Young Handlers under 25yrs
1. Gwenllian Pyrs, Padog, Meg; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss; 3. Elin Pyrs, Padog, Eryri Taran; 4. Arwyn Davies, Bryneglwys, Dot:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30/7/2013                         Vivod                                          VL
Vivod qualifying field:     Judge: Gwyn Ll Jones, Bala
1. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss, 9pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Roy; 10pts; 3. Jim Cropper, Bacup, Niddderdale Nidd, 11pts
4. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 13pts; 5. Gwyn Jones, Penmachno, Roy, 15pts; 6. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 16pts
Eirianallt qualifying field            Judge: Doug Lambie, llangwm
1. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 5pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Don, 5pts; 3. George Bonsall, Jet, 6pts;
4. Aled Owen, Corwen, Mac, 7pts; 5. Cyril Roberts, Llanwddyn, Groesfaen Roy, 11pts; Pennant Williams, Treuddyn, Gem, 13pts
Final
1 Arwyn Davies, Moel Floss, 7pts; 2. Gwynfor Owen, Roy, 8pts; 3. Luca Fini, Italy, Cap, 13pts;
4. Gwynfor Owen, Moss, 25pts; 5. JR Griffith, Roy, 27pts; 6. Shirley Cropper, Danny, 28pts; 7, Gwyn Jones, Roy, 30pts;
8. Jim Cropper, Nidd, 33pts; 9. EW Edwards, Juno, 39pts: Retired: Glyn L Jones, Don; Pennant Williams, Gem; George Bonsall, Jet:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27/7/2013                           Rhesycae                                  VL
Open                             Judge: Bryn Davies, Bryneglwys
1. EW Edwards, Ruthin, Magi, 4.5pts; 2. Huw Francis, Llanfyllin, Denwyn Mist, 5pts; 3. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 6pts olf;
4. Aled Owen, Corwen, Mac, 6pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Roy, 6.5pts; 6. Steve Garbett, Whitchurch, Jim, 7pts;
Novice
1. Gethin Jones, Llanarmon DC, Fran, 17pts; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, cassie, 19pts; 3. Jim Dyson, Llanfyllin, Glen, 19pts
4. Emyr Jones, Ruthin, Kirk, 20pts; 5. John Whiteley, Rhosesmor, Lyn, 20pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27/7/2013                            Henryd                                  VL
Open                           Judge: Glyn Roberts
1. Aled Owen, Corwen, Mac, 3pts; 2. EW Edwards, Ruthin, Juno, 4.5pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 5pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 6pts; 5. EW Edwards, Ruthin, magi, 6pts; 6. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 6.5pts
Novice
1. John Lightfoot, llandegla, Spot, 10pts; 2. R E Roberts, Marli, Bet, 12pts 3. Gwenllian Pyrs, Padog, Glen, 17pts; 
4. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Tiggy, 20pts; 5. John Lightfoot, Ll;andegla, Pero, 23pts; =6 Dyland Edwards , Jim & Fly
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
17/7/2013                        Aberdaron                                    VL
Open                              Judge: Huw Pritchard
1. Arwel Owen, Penygroes, Glen, 14pts; 2. Arwel Owen, Penygroes, Gwen, 17pts; 3. JR Griffith, Talysarn, Sally, 21pts
4. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 23pts; 5. Arwel Owen, Penygroes, Zoe, 25pts; 6. Ieuan Williams, Abersoch, Bet 25pts
Novice
1. Elwyn Griffith, Waenfawr, Sweep, 15pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Jet, 18pts; 3. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 18pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13/7/2013                         Llanrwst                                        VL
Open                      Judge: Eryl P Roberts, Padog
1. Gwyn Jones, Penmachno, Roy, 8pts, 2. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 12pts; 3. Hefin Roberts, Llansannan, Clwyd Meg, 14pts;
4. John Lightfoot, Llandegla, Cap, 17pts olf; 5. Cyril Roberts, llanwddyn, Meg, 17pts; 6. Ieuan Williams, Abersoch, Tess, 18pts:
Novice
1. Hefin Roberts, Llansannan, Clwyd meg, 14pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Max2, 19pts; 3. Jim Witter, Whitney, Cap, 22pts;
4. Eirian Morgan, Aberystwyth, Jaff, 25pts; 5. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 26pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13/7/2013                              Betws yn Rhos                                            VL
Open                                   Judge: Arthur Roberts, Pentrefoelas

1. Pennant Williams, Treuddyn, Gem, 8.5pts; 2. Aled owen, Corwen, Gypsy, 9pts; 3. Claire Burson, USA, Tess, 9.5pts;
4. Cyril Roberts, Llanwddyn, Groesfaen Roy, 10pts; 5. Gus Dermody, Gem, 10.5pts; 6. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 10.5pts;
Novice
1. Alwyn Williams, Penmachno, Max1, 11pts; 2. RE Roberts, Marli, Jan, 13pts; 3. Hefin Roberts, Llansannan, Clwyd meg, 14pts
4. RE Roberts, Marli, Bet, 17.5pts; 5. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 19pts
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/7/2013                              Berriew                                       VL
Open AM           Judge: Dylan Davies
1. Kevin Evans, Libanus, Gregg, 5pts; 2. David evans, Libanus, Moss, 7pts; 3. Aurwen Price, Llandrindod Wells, Lyn, 9pts
4. Elgan Jones, Llanarmon DC, Jim, 17pts; 5, Nigel Watkins, Llangadog, Jody, 17.5pts; 6. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 18pts
Open PM                         Judge: Beryl Lewis
1. Kevin Evans, Libanus, Caleb, 4pts; 2. Glyn L jones, Llanarmon DC, Don, 7pts; 3. Pennant williams, Treuddyn, Gem, 12pts
4. Karin Haker, llandrindod wells, Maid, 13 olf; 5. I B Jones, Capel Bangor, Joe, 13pts; 6. Jeff Evans, Swyddaffynnon, Spot, 15 olf
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 & 6 /7/2013                     Dwyran                                            VL
Fri Open                    judge: Glyn Roberts, Llanerchymedd
1. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Ross, 7pts; 2. JR Griffith, Talysarn, Moss, 8pts olf; 3, Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts;
4. JR Griffith, Talysarn, Sam, 9pts olf; 5. Ieuan williams, Abersoch, Tess, 9pts; 6. Arwel Owen, Penisarwaen, Glen, 13pts
Novice
1. Hefin Roberts, llansannan, Meg, 10pts; 2. Emyr Jones, Ruthin, Kirk, 11pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Max 1, 13pts;
4. Elwyn Griffith, Waenfawr, Sweep, 14pts.
Sat Open                     Judge: J R Jones, Garndolbenmaen
1. medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 10pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 15pts; 3. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 17pts
4. Alwyn Williams, Penmachno, Max 2, 19pts; 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Ross, 20pts; 6. Vaughan Hughes, Rhosmeirch, Black, 26pts:
Novice
1. Geraldine Clarke, Derbs, Floss, 14pts; 2. Elwyn Griffith, Waenfawr, Bet, 26pts; 3. Paul Roberts, Llanerchymedd, Lad, 29pts olf;
4. Jim Witter, Whitney, Cap, 29pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29/6/2013                      Sarn                                                 VL
Open
1. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 5pts; 2. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 7pts; 3, John Lightfoot, Llandegla, Cap, 9pts
4. Tecwyn Evans, Gwalchmai, Spot, 10pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 16pts; 6. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 18pts
Novice
1. J R Griffith, Talysarn, Jet, 20pts olf; 2. Jim Witter, Whitney, Cap, 20pts; 3. I Evans, Tregarron, Bob, 28pts.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29/6/2013                      Abersoch                                           VL
Open
1. Pennant Williams , Treuddyn, Sweep, 8pts; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 9pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 10pts
4. Pennant Williams, Treuddyn, Gem, 11pts; 5. J R Griffith, Talysarn; Sam, 12pts; 6. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 13pts:
Novice
1. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 17pts; 2. Dan Jarman, Talyllyn, Pero, 18pts; 3. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 19pts; 4. Claire Burson, USA, Tess, 27pts:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20/6/2013                      Hiraethog                                           VL
Open                       Judge: Gwyn Lightfoot, Llandegla
1. Aled Owen, Corwen, Cap, 11pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 12pts; 3. Jim Dyson, Llanfyllin, Glen, 13pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 13pts; 5. Gwyn Jones, Penmachno, Ross, 14pts; 6. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 18pts:
Novice
1. Jim Dyson, Llanfyllin, Glen, 13pts; 2. Alan Williams, Hereford, Kate, 19pts;3. Emyr Jones, Ruthin, Kirk, 23pts olf;
4. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 23pts; 5. Keith Jones, Rhosesmor, Del, 25pts:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15/6/2013                    Llanrhaeadr                             VL
Open
1. Alan Ll Jones, Bala, Non, 8pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 8.5pts; 3. Huw Owen, Caergeiliog, Roy, 9pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 11pts; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 13pts; 6. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 13.5pts
Novice
1. Gwyn Ll Jones, Bala, Spot, 17pts; 2. Frank Roberts, Llandegla, Don, 24pts; 3. Barry Hopwood, Nercwys, Tam, 25pts;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Max 1, 27pts; 5. brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 30pts; 6. Jim Witter, Lancs, Cap, 31pts:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9/6/2013                      Beddgelert                        VL
Open                     Judge: Eric Williams
1. Alan Ll Jones, Bala, Non, 12pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Roy, 18pts; 3. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 19pts;
4. Aled Owen, Corwen, Cap, 20pts; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 21pts; 6. Arwel Owen, Penygroes, Glen, 22pts
Novice
1. Elwyn Williams, Penisarwaen, Bet, 16pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Jet, 29pts; 3. Ieuan Williams, Abersoch, Bet, 30pts;
4. Hefin Roberts, Llansannan, Meg, 36pts; 5. Glyn Ll Jones, Bala, Spot, 37pts:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8/6/2013                       Llysfasi                          VL
AM           52 ran             Judge: Arwel Staples, Anglesey
1. John Ellis, Whitchurch, Cap, 8pts; 2. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Ross, 9pts; 3. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Cap, 13pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 15pts; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Jill, 17pts; 6. Arthur Roberts, Pentrefoelas, Chip, 17pts:
Novice:
1. John Ellis, Whitchurch, Cap, 8pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Max, 18pts; 3. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 20pts;
4. Alun Williams, Hereford. Kate, 21pts; 
PM Open             51 ran                   Judge: Ian Hammond, Nantyr
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Spot, 5pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 8pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 9pts olf;
4. Sue main, Bala, Jock, 9pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 10pts; 6. Glyn L Jones, Llanarmon DC, Cap, 11pts;
Young Handler:  Gwenllian Pyrs, Padog, Eryri Meg:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7/6/2013                             Glynllifon                                  VL
Open                          Judge: G T. Owen, Penisarwaen
 1. J R Griffith, Talysarn, Sam, 15pts; 2. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 18pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 19pts;
4. Aled Owen, Corwen, Cap, 19pts; 5. Arwel Owen, Penisarwaen, Glen, 20pts; 6. Arthur Roberts, Pentrefoelas, Chip,
Novice
1. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 15pts; 2. Ieuan Wiliams, Abersoch, Bet, 18pts; 3. Hefin Roberts, Llansannan, Meg, 23pts 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1/6/2013                       Penmachno                               VL
Am                    Judge: Iolo Jones, Llanfihangel GM
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 12pts; 2. Alwyn Williams, Jim, 13pts; 3. Morris Evans, Pentrefelin. Ffan,14pts olf
4.JR Griffith, Talysarn, Roy, 14pts; 5. John Lightfoot , Llandegla, Spot, 16pts olf; 6. Gwyn Jones, Penmachno, Roy, 16pts
Novice
1. JR Griffith, Talysarn, Jet, 15pts; 2. John Lightfoot, Llandegla, Spot, 16pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 21pts;
4. Hefin Roberts, Llansannan, Meg, 24pts; 5. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 25pts olf; 6. Sue Main, Bala, Meg, 25pts:
Open PM                       Judge:   Hefin Evans, Bermo
1. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 3pts; 2. Aled Owen, Corwen, Cap, 4pts; 3. Eirian Morgan, Aberystwyth, Jill, 6pts olf;
4. Alwyn Williams, Penmachno, Max (red) 6pts olf; 5. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 6pts; 6. Dan Jarman, Talyllyn, Jaff, 7pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.5.2013                    Trefeglwys                                  VL
Open AM                Judge: Venn Davies
1. Paul Tompkins, Llanfynydd, Bess, 12pts; 2. Dylan Davies, Abergynolwyn, Anja, 13pts; 3. Llyr Evans, Ystrad Meurig, Zac, 14pts;
4. I B Jones, Tim, 15pts; 5. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 15pts; 6. J R Griffith, Talysarn, Roy, 17pts
Novice
1. Ian Jones, Erwood, Ted, 19pts; 2. Pauline Thomas, Longnor, Jan, 23pts; 3. Irwel Evans, Bob, 30pts;
4. Beryl Lewis, Fly, 30pts; 5. Lesley Jones, Henry, 31pts.
Open PM                       Judge: Aled Jones
1. John Bowen, Tenby, Belle, 4pts; 2. WPLl Jones, Fynnydd Davy, 5pts; 3. Huw Francis, Llanfyllyn, Moss, 9pts;
4.Bryan Pugh, Nantmel, Jack, 11pts; 5. Jeff Evans, Ystrad Meurig, Spot, 11pts; 6. Bryan Pugh, Nantmel, Bet, 13.5pts:
Novice
1. Cyril Humpheys, Pennal, Meg, 15pts; 2. ?    3. Graham Powell, Gwen, 17pts; 4. Roy Jones, Llanafan, Fred, 17pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28/5/2013                Rhiw                                      VL
Open              Judge: Huw Pritchard, Pentrefelin
1. Pennant Williams, Treuddyn, Gem, 20pts; 2. Arwel Owen, Penygroes, Glen, 21pts; 3. Pennanat Williams, Treuddyn, sweep, 26pts;
4. Dan Jarman, Talyllyn, Jaff, 27pts olf; 5. Dylan Davies, Abergynolwyn, Anja, 27pts; 6. J R Griffith, Talysarn, 27pts
Novice
1. Rheon Owen, Clynnog, Jack, 30pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Jet, 38pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 42pts
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19/5/2013               Wirswall                            VL
Open   AM          Judge: Gwynfor Owen, Llanerchymedd
1. Aled Owen, Corwen, Cap, 15pts; 2. Craig Kempson, Lancs, Jen, 19pts; 3. Cloe Cropper, Lancs, Fly, 24pts;
4. Glyn L Jones, Llanarmon, Cap, 25pts; 5. Aurwen Price, Lyn, 27pts; George Bonsall, ? 29pt
Open PM               Judge: Colin Pickford

1. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 6pts; 2. Steve Garbett, Market Drayton, Jim, 7 pts olf; 3. Allen Von Dinther, Wirswall, Monty, 7pts;
4. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 10pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 11pts; Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 12pts:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------....................-----------------------
18/5/2013               Talyllyn                                 VL
Open am             Judge: Sue main, Bala
1. Dylan Davies, Abergynolwyn, Wolf, 7pts; 2. Llyr Evans, Ystrad Meurig, Zac, 9pts, 3. Alan Ll Jones, Bala, Non, 11pts;
4. Arwel Owen, Glen, 12pts; 5. Llyr Evans, Ystrad Meurig, Sam, 14pts; 6. I B Jones, Capel Bangor, Joe, 16pts:
Novice
1. Alwyn Williams, Penmachno, Max, 22pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 25pts; 3. Emyr Lloyd, Llanrhystud, Megan, 27pts;
4. Idris Thomas, Dolgellau, Guto, 28pts; 5. Jeff Evans, Glen, 40pts olf; 6. Morris Evans, Sam 40pts
Open   PM              Judge: Phil Rigby, Kendal
1. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 12pts; 2. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 12.5pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 13pts;
4. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 13.5pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Bob, 14pts olf; 6. Jo De meyst, Belgium, Bill, 14pts:
Novice
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 13.5pts; 2. Emyr Lloyd, Llanrhystud, Tan, 19pts; 3. Emyr Lloyd, Llanrhystud, Meg, 27pts;
 4. Gurda Luypaers, Holland, Jake, 27pts:
.................................................................................................................................................................................................................................................

18/5/2013             South Shropshire                  VL
Open  AM      Judge:      Glyn L Jones, Llanarmon
1. Cyril Roberts, Llanwddyn, Roy, 63pts; 2. Karin Haker, Maid, 62; 3. Aurwen Price, Lyn, 62pts;
4. Paul Thompkins, Bess, 61pts; 5. Kevin Evans, Moss, 60ptsolf; 6. Jeff Hudd, Tysswg Nell, 60pts:
Novice
1. Paul Thompkins, Bess, 61pts; 2. Charlotte Russell, Bob, 49pts; 3. Angie Blackmore, Rosewood Rose, 48pts;
4, Anja Lehtio, Finland, Kemi Rhy, 41pts; 5. Jonna Paasila, Finland, Magda, 38pts; 6. Pauline Thomas, Longnor, Jan, 36pts
Open pm               Judge: Gwyn Lightfoot, Llandegla
1. Kevin Evans, Libanus, Moss, 12pts; 2. Glyn L Jones, Llanarmon, Cap, 15.5pts; 3. Gethin Jones, Llanarmon, Jess, 16pts;
4. Glyn L Jones, Llanarmon, Don, 20pts; 5. Mark Bufton, Mac, 24pts; 6. Angie Blackmore, Rosewood Cap, 25pts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2/5/2013            Bala                                          VL
Open                      Judge: Glyn L Jones, Llanarmon DC                                     
1. Eirian Morgan, Aberystwyth, Glyn, 10pts; 2. John Harkin, Ireland, Black, 11pts; 3. Mewyn Evans, Dolgellau, Meg, 12pts olf
4. Alun L Jones, Selattyn, Kate, 12pts; 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 13pts; 6. Aled Owen, Corwen, Cap, 14pts:
Novice
1. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 14pts; 2. David Williams, Berriew, Kep, 15pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, ben, 15pts; Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 16pts.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11/5/2013           Felindre                                      VL
AM Open         Judge: Alison Smith
1. Sophia Vedenapine, Nantmel, Jess, 12pts; 2. Alistair Lyttle, Ireland, Roy, 13pts; 3. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 14pts
4. D Jones, Toby, 15pts; 5. Karin Haker, maid, 15pts; Bryan Pugh, nantmel, Bet, 15pts
Novice
1. J Griffith, 17pts; 2. Merfyn Lewis, Gel, 19pts; 3. Lia Ris, Prince, 20pts
PM Open            Judge:  Kelvin Broad
1. Harcourt Lloyd, Trefeglwys, Sweep, 9pts; 2. Vic Morris, Clun, Peg, 10pts; 3. Aled Owen, Corwen, Gypsy, 11pts; 
=4. D L Evans, Val 12pts; =4. Aled Owen, Corwen, Cap, 12pts; 6. Meirion Williams, Welshpool, Rue, 14pts:
Novice
1. Vic Morris, Clun, Peg, 10pts; 2. D L Evans, Val, 12pts; 3. Meirion Williams, Rue, 14pts; 4. Beryl lewis, Nan, 15pts, 5. A Williams, Katie, 17pts olf; 6. Emyr Lloyd, Megan, 17pts. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11/5/2013                    Dolfor                                VL
AM Open       Judge: I B Jones

1. John Bowen, Belle, 17pts; 2. D L Evans, Val, 22pts; 3. Sophia Vedenapine, Nantmel, Jess, 24pts;
=3 Kevin Dodd, Malaps, Bill, 24pts; =5. Aurwen price, Rus, 26pts; =5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 26pts:
Novice
1. D L Evans, Val, 22pts. 2. Aurwen Price, Rus, 26pts, 3. Mist, 30pts 4. Meirion Williams, Welshpool, Brue, 35pts; =4 Leslie Jones, Henry, 35pts:
PM Open            Judge:  Eryl P Roberts
1. Alistair Lyttle, Ireland, Spot, 12pts; 2. I B Jones, Joe, 18pts; 3. Alistair Lyttle, Ireland, Roy, 20pts; 
4. I B Jones, Tim, 26pts; 5. Rhys Jones, Llanafan, Jock, 28pts; 6. Aurwen Price, Lyn, 29pts
Novice
1. Rhys Jones, Llanafan, Jock, 28pts; 2. Beryl Lewis, Nan, 32pts; 3. David Williams, Kep, 35pts; 4. Roy Jones, Wesley, 36pts, 5. merfyn Lewis, Don, 42pts
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    
     
4/5/2013           Nantlle Vale                                VL
AM Open               Judge: Eric Williams, Bethesda
1. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 16pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Roy, 17pts; 3. Sue Main, Bala, Jock, 20pts;
4. Kevin Dodd, malpas, Bill, 21pts; 5. Kevin Dodd, Malpas, Ben, 22pts; 6. Tecwyn Evans, Gwalchmai, Spot, 23pts:
PM Open               Judge: Gwyn Lightfoot, Llandegla
1. Kevin Dodd, Malpas, Ben, 8pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 13olf pts; 3. Kerstin Schwarze, Prion, Cliff, 13pts;
4, Hefin Evans, Bermo, Mirk, 13.5pts; 5. J R Griffith, Talysarn, Roy, 14 olf; 6. Dylan Davies, Abergynolwyn, Anja, 14pts:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28/4/2013              Garndolbenmaen (Cwm Pennant)                       VL
AM Open                 Judge: Hafgan Puw, Bermo
1. Medwyn Evans, Dolgellau, Meg, 5pts: 2. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 10pts; 3. Kevin Dodd, Malpas, Ben, 11pts
4. Hefin Evans, Bermo, Lad, 12pts, 5. Kevin Dodd, Malpas, Bill, 13pts; 6. Medwyn Evans
, Dolgellau, Ben, 14pts
Novice:
1. Hefin Evans, Bermo, Lad, 12pts; 2. Hefin Roberts, Meg, 13pts; 3. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 14pts:
PM  Open                   Judge: Hefin Evans, Bermo
1. Dylan Davies, Talyllyn, Anja, 3pts; 2. Alwyn Williams, Penmachno, Eryri Jim, 8ptsolf; 3. J R Griffith, Talysarn, Bob, 8pts
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 8pts; 5. Morris Evans, Pentrefelin, Ffan, 9pts; 6. Genllian Pyrs, Padog, Eryri Meg, 12pts:
Novice:
1. Morris Evans, Pentrefelin, Sam, 16pts; 2. Gwyn Ll Jones, Bala, Spot,17pts; 3. Barry Hopwood, Tam, 19pts

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6/4/2013              Madog & Llanystumdwy                     VL
Open
1. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Moss, 7pts; 2. J R Griffith, Talysarn, Rob, 14pts, 3. Emyr Jones, Ruthin, Kirk,19pts;
4. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 20pts, 5. Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Ross, 21pts; 6. Cyril Humphreys, Pennal, Roy, 24pts
Novice
1. Emyr Jones, Ruthin, Kirk, 9pts; 2. Cyril Humphreys, Pennal, Meg, 21pts 3. Cyril Humphreys, Pennal, Bet, 38pts.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2/3/2013              Dolgellau                 VL
Open              Judge: T Emrys Jones
1. Idris Morgan, Aberystwyth, Scott, 7pts; 2. Cyril Roberts, Llanwddyn, Roy, 9pts; 3. J R Jones, Garndolbenmaen, Sali, 13pts;
4. Glyn L Jones, Llanarmon, Cap, 13pts; 5. Arwyn Davies, Bryneglwys, Floss, 14pts; Brynley Williams, Ysceifiog, Bob, 16pts
Open               Judge: Hefin Jones
1. Al;an Ll Jones, Defaidty, Non, 2pts; 2. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 5pts; 3. Pennant Williams, Treuddyn, Sweep, 6pts;
4. Dylan Davies, Abergynolwyn, Anja, 8pts; 5. Alwyn Williams, Penmachno, Nim, 9pts; 5. Medwyn Evans, Dolgellau, Ben, 9pts
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                           Aberdesarch                    VL
Open                Judge: Eryl P Roberts
1. Dylan Davies Abergynolwyn, Wolf, 11pts; 2. Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Paddy, 18pts; 3. Brynley Williams, Ysceifiog, Bob,22pts;
4. Don Mackay, Carmel, Jem, 23pts olf; 5. Ieuan Williams, Abersoch, Tess, 23pts; 6. Hefin Evans, Bermo, Mirk, 27pts:
Novice
Don Mackay, Carmel, Mac, 12pts; 2. Kerstin Schwarze, Prion, Cliff, 24pts; 3. Arwel Owen, Penygroes, Zoe, 25pts; 4. Morris Evans, Pentrefelin, Sam, 26pts

VL indicates that this trial has been included in Sue's N Wales Victor Ludorum

This page last modified on Sunday, September 22, 2013

aaaaaaaaaaaaiii